Biuro rachunkowe – w czym może Ci pomóc, jak wybrać najlepsze?

Biuro rachunkowe – w czym może Ci pomóc, jak wybrać najlepsze?

Specjalistyczne biura rachunkowe są podmiotami gospodarczymi, które oferują i świadczą usługi na rzecz organizacji, osób fizycznych, innych podmiotów gospodarczych czy też różnego rodzaju instytucji. Usługi te obejmują wykonywanie (na rzecz oraz w imieniu zlecającego) działań w sferze rachunkowości – między innymi prowadzenie odpowiedniej dokumentacji kadrowej, płacowej, a także wszelkich innych czynności z zakresu prawa (pracy, podatkowego) czy innych przepisów (statystyki, ubezpieczenia społeczne itp.).

 

Biorąc pod uwagę złożoność owych praw i przepisów, coraz więcej osób fizycznych czy prowadzących działalności różnego typu, decyduje się na współpracę ze specjalistycznym biurem rachunkowym. Daje to pewność dotrzymywania terminów, dostarczania pełnych dokumentacji do odpowiednich urzędów i trzymania całej papierologii rachunkowej w porządku. Oczywiście dzieje się tak, jeśli wybierzemy naprawdę dobrą i rzetelną firmę, w której pracują wykwalifikowani pracownicy. Dlatego dziś porozmawiamy o tym, czego tak naprawdę możemy oczekiwać ze strony biura rachunkowego i jak wybrać najlepsze z nich do współpracy.

 

Dlaczego decydujemy się na współpracę z biurem rachunkowym?

Niezależnie od rodzaju działalności, każdy przedsiębiorca jest zobowiązany przez prawo polskie do odprowadzania odpowiednich podatków do Urzędu Skarbowego, czy też opłacania składek do ZUS. Im bardziej złożona działalność (im więcej posiada pracowników, im trudniejsza i wymagająca branża, itd.) tym więcej obowiązków leży w gestii przedsiębiorcy. Zwykle, początkowo ludzie próbują radzić sobie z nimi samemu, jednak często okazuje się to zadaniem bardzo trudnym – wtedy zwykle pozostają dwa najlepsze rozwiązania tego wyzwania:

 

 1. Otworzenie w firmie własnego działu księgowości, zatrudniając na etat wykwalifikowanych w rachunkowości pracowników, którzy zajmują się księgowością i finansami;
 2. Zlecenie tych obowiązków zewnętrznemu, niezależnemu biuru rachunkowemu.

 

Oba te rozwiązania mają swoje plusy. Różnią się np. kosztami, które przedsiębiorstwo musi ponosić (biuro rachunkowe jest zwykle opcją tańszą). W niedużych firmach czy organizacjach, osobny dział księgowy na pełen etat jest też często niepotrzebny. Dlatego wiele firm decyduje się właśnie na drugą opcję – współpracę ze specjalistycznym biurem rachunkowym.

Na jaką pomoc ze strony biura rachunkowego możemy liczyć?

Zasięg działań biura rachunkowego może być różny, zależnie od kompetencji, jakie posiadają jego pracownicy i potrzeb zleceniodawcy. Każde biuro zajmuje się (w uproszczeniu) księgowaniem dokumentów (zakupowych i sprzedażowych), a także przepływem finansów firmy lub osoby prywatnej. Jednak sfera, w jakiej biura oferują swoje usługi jest znacznie szersza – obejmuje także podatki, składki ZUS i inne. Biura rachunkowe proponują swoją pomoc także przy tworzeniu analizy ryzyka finansowego, tłumaczeniu przepisów podatkowym, udzielaniu porad prawnych w zakresie rachunkowości, optymalizacji podatkowej, kreowaniu strategii finansowej firmy, opracowywaniu różnych deklaracji finansowych, a także reprezentowaniu Cię w różnych urzędach administracyjnych oraz w Urzędzie Skarbowym.

Jeśli chodzi o osoby fizyczne, najczęściej zgłaszają się one do biura rachunkowego po pomoc przy uzupełnieniu oraz złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Często przychodzą także po porady w sferze finansów: spadków, kredytów, inwestycji i tym podobnych.

Niektóre biura ukierunkowują się dokładnie w obsłudze pewnych rodzajów działalności. Np. biuro Optimpro specjalizuje się w obsłudze spółek z o.o., fundacji i stowarzyszeń, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych oraz osób fizycznych.

 

Dla podsumowania, biura rachunkowe zajmują się:

 • prowadzeniem rozliczeń podatkowych i ewidencji przychodów,
 • zarządzaniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorstw,
 • administracją Ksiąg Przychodów i Rozchodów dla osób prowadzących działalność gospodarczą (które nie posiadają kasy fiskalnej),
 • rozliczaniem płac dla osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie oraz wystawianiem rachunków za przelewy,
 • utworzeniem rozliczeń podatku dochodowego,
 • sporządzaniem wniosków o kredyty różnego rodzaju,
 • przygotowywaniem rozliczeń statystycznych,
 • zarządzaniem ewidencją środków trwałych,
 • przygotowywaniem sprawozdań finansowych, które ukazują kondycję finansową firmy,
 • aktualizacją KRS,
 • analizą i badaniem sytuacji kapitału firmy,
 • sporządzaniem rozliczeń oraz różnego rodzaju raportów dla ZUS,
 • doradztwem finansowym (zwłaszcza w zakresie podatków ale i innych spraw związanych z kapitałem),
 • wyprowadzaniem zaległości finansowych,
 • reprezentowaniem swoich Klientów i ich spraw w urzędach,
 • pomocą przy zakładaniu firmy,
 • pomocą przy fuzji przedsiębiorstw oraz innych zmian w ich funkcjonowaniu,
 • i innymi sprawami związanymi z finansami zleceniodawcy.

Jak wybrać najlepsze biuro rachunkowe?

Jak widać pomoc, jaką możecie otrzymać od biura rachunkowego jest bardzo szeroka i warto się na nią zdecydować, jeśli samemu nie posiada się odpowiedniego poziomu wiedzy w temacie rachunkowości. Biur rachunkowych jest jednak bardzo wiele (zwłaszcza w dużych miastach jak Kraków) – jak więc wybrać to najlepsze do współpracy?

 

Po pierwsze, zapoznaj się z ich ofertą. Sprawdź, w czym dane biuro się specjalizuje i czy odpowiada to Twoim potrzebom. Jak zostało wspomniane, są biura, które skupiają się głównie na współpracy z osobami fizycznymi, inne specjalizują się w bardzo dużych spółkach zagranicznych itd. Dużo zależy więc od profilu Twojej działalności. Dobrze jest także wybrać biuro, które oferuje kompleksową pomoc – już od momentu zakładania firmy, poprzez wszystkie formalności, rozliczenia, przekształcenia i tym podobne.

Po drugie, warto zorientować się w umiejętnościach, jakie posiadają pracownicy biura rachunkowego. Czy kadra jest dobrze wykwalifikowana i posiada duże doświadczenie? Czy ciągle się kształci, aby nadążyć za zmianami w prawie? Czy korzysta z nowoczesnych narzędzi i specjalistycznych programów komputerowych? Pomocne mogą być też opinie innych, korzystających z usług danego biura. Ważne jest bowiem to, jak będzie się Wam współpracować i to, czy biuro jest naprawdę zorientowane na Wasze potrzeby i potrafi się do nich dostosować. W sprawach finansowych ważne jest także zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

Po trzecie, cennik. Nie ukrywajmy – ceny często są ważnym kryterium wyboru. Warto więc znaleźć biuro rachunkowe, które oferuje uczciwe i rozsądne ceny.

 

Jak widać, pomoc, którą może Ci zaoferować biuro rachunkowe jest bardzo szeroka – jest to dobry pomysł szczególnie w dobie zmian przepisów. Finanse przedsiębiorstwa to temat bardzo zaawansowany i bez odpowiednich kwalifikacji ciężko jest wszystkim zająć się samemu. Jeśli chcecie mieć pewność, że w Waszych papierach wszystko jest w porządku i że Twoje przedsiębiorstwo, organizacja itp, otrzyma kompleksową pomoc na wielu etapach działalności – nie wahaj się skorzystać z fachowej pomocy. Wybierz najlepsze biuro rachunkowe i współpracuj bezpiecznie, na jasnych zasadach.

 

Jeśli zainteresował Cię artykuł i myślisz, że potrzebujesz pomocy wykwalifikowanych specjalistów w sprawach finansowych, zgłoś się do nas! Biuro rachunkowe Kraków Optimpro zaprasza do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *