Jak uzyskać pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej?

Jak uzyskać pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zakłada własne firmy. Często są to działalności jednoosobowe. Dużą rolę odgrywa w tym trendzie zwiększanie się ofert pracy w systemie B2B (ang. business-to-business), czyli najprościej mówiąc transakcją pomiędzy dwoma (lub więcej) podmiotami gospodarczymi. Procedura założenia firmy – nieważne, czy jednoosobowej czy większej – bywa skomplikowana i wiele osób przyznaje, że przydatna okazała się pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej. Dlatego dziś porozmawiamy o tym, jak ją uzyskać.

 

Co powinieneś wiedzieć przed założeniem działalności

 

Jeszcze przed założeniem swojej działalności gospodarczej czeka Cię mnóstwo pracy. Musisz przygotować dokładny research na temat branży w jakiej chcesz działać, konkurencji oraz zbadać podaż i popyt na usługi, które chcesz proponować. Przy rozbudowie swojej firmy musisz być świadomy, że można mieć dużo szczęścia od razu trafiając swoją ofertą w niszę i odnieść szybki sukces lub trzeba na te wyniki zapracować naprawdę ciężko. Samo założenie jak i późniejsze prowadzenie firmy wiąże się ze sporą ilością formalności, o których musisz mieć świadomość .

 

Skąd wziąć fundusze na otwarcie działalności

 

Gdy już przygotowałeś się do otwarcia działalności, warto przemyśleć skąd wziąć na to wszystko pieniądze. Jeżeli zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą typowo pod B2B koszty są niewielkie, jednak jeżeli chcesz rozpocząć działania z większą firmą musisz wiedzieć, że wiąże się to z różnymi wydatkami. Gdy nie masz wystarczających oszczędności, są trzy najczęściej wybierane sposoby na zdobycie dofinansowania dla działalności:

 

  1. dotacje z Unii Europejskiej (do 100 tys. zł),
  2. dotacje z Urzędu Pracy (do 20 tys. zł),
  3. kredyt gotówkowy (do 350 tys. zł).

 

Formalności w urzędach

 

Do założenia firmy konieczne jest wypełnienie druku CEIDG-1. Możesz zrobić to tradycyjnie: ręcznie na miejscu w Urzędzie Gminy, bądź też internetowo – na stronie rządowej. Jednak jeżeli nie masz zarejestrowanego podpisu elektronicznego i tak czeka Cię odwiedzenie urzędu – aby wniosek podpisać. Można też wysłać druk pocztą, jednak wtedy musisz załączyć potwierdzenie notarialne Twojego podpisu.

Poza tym, często zakładanie działalności gospodarczej – np. w gastronomii – wymaga wielu zezwoleń i koncesji. Koniecznie dowiedz się wcześniej jakie zgody musisz uzyskać, aby nie opóźniać niepotrzebnie otwarcia i nie mieć żadnych problemów.

Jeśli zamierzasz zostać również płatnikiem VAT, konieczna będzie wizyta w Urzędzie Skarbowym – gdzie będziesz zobligowany do wypełnienia formularza zgłoszeniowego VAT-R.

Kiedyś, konieczna była także wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ale od maja 2017 roku nie ma takiej potrzeby – ZUS ZUA składasz razem z CEIDG-1.

Kolejna na liście jest wizyta w banku lub uzupełnienie internetowego wniosku – aby założyć konto firmowe. Oczywiście nie jest to obowiązkowe – możesz korzystać z rachunku prywatnego, ale opłaty za konto działalności są zwykle mniejsze.

Niektóre firmy (jeżeli zamierzasz prowadzić sprzedaż usług lub produktów) wymagają też zakupu oraz zgłoszenia kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym. Pomoże Ci w tym na pewno przedsiębiorstwo, w którym kupiłeś kasę lub Biuro Rachunkowe.

 

Profesjonalna pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej

 

Jak widać, cała ta procedura jest dość skomplikowana. Im większą firmę planujesz założyć, na tym więcej formalności musisz się przygotować. Zgłoszenie się po profesjonalną pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej to dobry pomysł.

 

Kompetentne biuro księgowe przeprowadzi Cię przez każdy etap i dopilnuje, żeby nie było żadnych problemów. Dodatkowo jest to dla Ciebie spora oszczędność czasu. Biuro doradzi także w kwestiach związanych z księgowością oraz kadrami.

Biuro rachunkowe zajmie się niezbędną dokumentacją – w Twoim imieniu odwiedzi US , ZUS oraz inne urzędy i załatwi wszystkie formalności. Zajmie się wypełnieniem druku CEIDG-1, który często sprawia wiele trudności.

Poza tym, możesz liczyć na doradztwo w kwestii wyboru formy opodatkowania – w Polsce istnieje ich kilka i nie zawsze wiemy, na którą się zdecydować. Pomoc profesjonalistów w tej kwestii może się okazać kluczowa. Oczywiście warto też pamiętać o późniejszej kwestii rozliczenia podatków. Na naszym blogu możesz dowiedzieć się jak rozliczać jednoosobowe działalności gospodarcze jednak warto mieć na uwadze, że wykwalifikowane biuro księgowe wesprze Cię w tych działaniach w sposób pełny i zawsze aktualny.

Dużo ludzi próbuje zakładać firmę samodzielnie – jest to oczywiście możliwe, w Internecie znajdziemy wiele poradników na temat pomocy w zakładaniu działalności gospodarczej. Jednak jeżeli chcesz mieć absolutną pewność, że będzie to wykonane profesjonalnie ,  żadna ważna kwestia nie zostanie pominięta i żaden termin niedopatrzony – zgłoś się po pomoc do biura księgowego. Poradniki internetowe często są nieaktualne – nie uwzględnia nowych ustaw czy zmian w zasadach. Postaw więc na profesjonalną pomoc – np. oferowaną przez nasze biuro OPTIMPRO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *